Long Ashton Bowling Club

 

Ladies Fixtures 2021

PLEASE CONTACT THE "CAPTAIN OF THE DAY" IMMEDIATELY IF YOU HAVE TO WITHDRAW
FROM A MATCH FOR WHICH YOU HAVE BEEN SELECTED !!!



APRIL





17 Sat Coffee Morning
H 10:00
19 Mon Wrington Mixed Friendly A 2:30 3/4
20 Tue Knowle Ladiesí Friendly A 2:00 3
22 Thu Canford Ladies' Friendly Triples H 2:00 3
24 Sat Yardstick
H 2:30
27 Tue (Yatton) LA v LA Ladiesí Friendly H 2:30 3
29 Thu Henleaze Ladies' Friendly A 2:30 2
30 Fri Umbrella
H 6:00
MAY





2 Sun Bristol Arrow Mixed Friendly H 2:30 4
4 Tue (Knowle) LA v LA Ladies' Friendly H 2:00 3
5 Wed Clevedon Prom DRT League A 2:30 3
6 Thu Congresbury Ladies' Friendly A 2:30 3
7 Fri Portishead RBL DRT League A 10:30 3


Umbrella
H 6:00
8 Sat Clevedon Prom Mixed Friendly H 2:30 5
12 Wed Clarence NST League H 1:30 3
13 Thu Portishead Ladies' Friendly A 2:30 3
14 Fri Umbrella
H 6:00
15/16 Sat/Sun ??? Southey 3rd Round TBA TBA 4
16 Sun Avonmouth Mixed Friendly A 2:30 4
17 Mon Somerset Patrons Mixed Friendly H 1:30 6
19 Wed Chew Stoke DRT League A 2:30 3
21 Fri Umbrella
H 6:00
22 Sat ??? Southey 4th Round TBA TBA 4


Fixed Jack
H 2:30
24 Mon Clevedon NST League H 2:30 3
27 Thu Clarence NST League A 1:30 3
28 Fri Umbrella
H 6:00
29 Sat Yatton Southey 4th Round H TBA 4
29 Sat Presidents' Day
H 2:30
30 Sun Bowls England Open Day
H 10:30
31 Mon Maurice Clothier Mixed Triples H 2:30 4
JUNE





1 Tue Ashcombe Park Ladiesí Friendly A 2:30 3
4 Fri Umbrella
H 6:30
6 Sun ??? Southey 5th Round A TBA 4
7 Mon Maurice Clothier Mixed Triples H 2:30 4
8 Tue Winscombe NST League A 2:00 3
9 Wed Portishead NST League A 2:30 3+1
10 Thu Yatton DRT League A 2:30 3
11 Fri Umbrella
H 6:30
13 Sun ??? Southey Quarter Finals H TBA 4


Isle of Wedmore Mixed Friendly H 2:30 4
15 Tue Weston St. Andrews DRT League H 2:30 3
18 Fri Portishead RBL NST League A 10:30 3+1


Umbrella
H 6:30
20 Sun Bradley Stoke Mixed Friendly A 2:00 4
20
??? Southey Semi-Finals @ Bristol A TBA 4
21 Mon Wessex Ladies' Friendly A 2:00 3
22 Tue Maurice Clothier Mixed Triples H 2:30 4
24 Thu Clevedon NST League A 2:30 3
25 Fri Umbrella
H 6:30
26 Sat Henleaze Mixed Friendly H 2:30 4
29 Tue Maurice Clothier Mixed Triples H 2:30 4
30 Wed West Backwell DRT League A 2:30 3
JULY





2 Fri Umbrella
H 6:30
3 Sat Avonvale Mixed Friendly H 2:30 4
4 Sun Yatton Southey 4th Round H TBA 4
5 Mon Portishead NST League H 2:30 3+1
7 Wed Clevedon Prom NST League A 2:30 3+1
9 Fri Nailsea Fear Cup 3rd Round A TBA 3


Umbrella
H 6:30
10 Sat Two-Woods Competition
H All Day
12 Mon Ashcombe Park NST League A 2:30 3
13 Tue Maurice Clothier Mixed Triples H 2:30 4
14 Wed Congresbury Ladies' Friendly H 2:30 3
15 Thu Nailsea DRT League A 2:30 3
16 Fri Clevedon Prom Fear Cup 4th Round H TBA 3


Umbrella
H 6:30
18 Sun Yatton Mixed Friendly A 2:30 4
19 Mon Ashcombe Park NST League H 2:30 3
20 Tue Maurice Clothier Mixed Triples H 2:30 4
21 Wed West Backwell DRT League H 2:30 3
22 Thu Nailsea Ladiesí Friendly Triples H 2:30 3
23 Fri ??? Fear Cup 5th Round A TBA 3


??? Fear Plate 4th Round H TBA 3


Umbrella
H 6:30
25 Sun ??? Southey 5th Round A TBA 4


Page Park Mixed Friendly H 2:30 4
26 Mon Weston St. Andrews DRT League A 2:30 3
27 Tue Maurice Clothier Mixed Triples H 2:30 4
29 Thu Henleaze Ladiesí Friendly H 2:30 3
30 Fri ??? Fear Cup Quarter Finals A TBA 3


??? Fear Plate 5th Round A TBA 3


Umbrella
H 6:30
31 Sat Captains' Charity Coffee Morning
H 10:00
31
??? Southey Quarter Finals H TBA 4
AUGUST





1 Sun West Backwell Hosting Don Radford Triangular A 10:00 8
2 Mon Nailsea DRT League H 2:30 3
6 Fri ??? Fear Plate Quarter Finals A TBA 3


Umbrella & BBQ
H 6:30
7 Sat Fun Day
H 2:30
9 Mon Yatton DRT League H 2:30 3
11 Wed Maurice Clothier Mixed Triples H 2:30 4
12 Thu Nailsea Ladies' Friendly Triples A 2:30 3
13 Fri Umbrella
H 6:30
15 Sun ??? @ Portishead Southey Semi Finals A 10:30 4


Severn Vale Mixed Friendly A 2:30 4
16 Mon Maurice Clothier Mixed Triples H 2:30 4
18 Wed Winscombe NST League H 2:00 3
19 Thu Portishead RBL DRT League H 2:30 3


1st day of Club Finals (not evening)
H

20 Fri 2nd day of Club Finals (not evening)
H



Umbrella
H 6:30
21 Sat 3rd day of Club Finals Finals Day H All Day
23 Mon Bristol Ladies' Friendly H 2:30 3
24 Tue Chew Stoke DRT League H 2:30 3
26 Thu Portishead Ladies' Friendly H 2:30 3
27 Fri Umbrella
H 6:30
28 Sat ??? @ Clevedon Prom Fear Cup & Plate Semi-Finals A All Day 3
29 Sun Invitation Mixed Fours
H All Day
30 Mon Maurice Clothier Mixed Triples H 2:30 4
31 Tue Clevedon Prom NST League H 2:30 3+1
SEPTEMBER





2 Thu Canford Ladies' Friendly Triples A 2:00 3
3 Fri Umbrella
H 6:00
5 Sun Blandford BC Tour Mixed Friendly H 2:00 6
7 Tue Clevedon Prom DRT League H 2:30 3
8 Wed Bristol Ladies' Friendly A 6:30 3
9 Thu Portishead RBL NST League H 2:30 3+1
10 Fri Umbrella
H 6:00
11 Sat ??? @ Ashcombe Park Fear Cup & Fear Plate Finals A TBA 3
16 Thu Hosting: Ladies' DRT AGM
H 2:30
17 Fri Umbrella
H 6:00


Bristol St.Andrews Floodlit League (v Ardagh B) A 6:30 2
19 Sun ??? @ Bath Southey Finals A 2:00 4


Yatton Mixed Friendly H 2:30 4
21 Tue Hosting: Ladies' NST AGM
H 2:30
22 Wed Isle of Wedmore Mixed Friendly A 2:30 4


Bristol St.Andrews Floodlit League (v SLAT) A 6:30 2
25 Sat Captainsí Day
H 2:30
28 Tue Bristol St.Andrews Floodlit League(vH'leaze Ladies) A 6:30 2
OCTOBER





4 Mon Bristol St.Andrews Floodlit League (v Greenbank) A 6:30 2
8 Fri Bristol St.Andrews Floodlit League(vB.St.Andrews B) A 6:30 2
2021 Trophy Competitions -





SOUTHEY TROPHY







3rd Round Play-by Sat 26 June Bye TBA TBA 4


4th Round Play-by Sun 4 July v Yatton H TBA 4


5th Round Play-by Sun 25 July A TBA 4


Quarter Finals Play-by Sat 31 August H TBA 4


Semi-Finals @ Portishead Sun 15 August A 10:30 4


Finals @ Bath Sun 19 September A 2:00 4







FEAR CUP / PLATE







3rd Round Cup Fri 9 July v Nailsea A TBA 3


4th Round Cup Fri 16 July v Clevedon Prom H TBA 3


4th Round Plate Fri 23 July H TBA 3


5th Round Cup Fri 23 July A TBA 3


5th Round Plate Fri 30 July A TBA 3


Quarter Finals Cup Fri 30 July A TBA 3


Quarter Finals Plate Fri 6 August A TBA 3


Semi-Finals Cup & Plate Sat 28 August @ Clevedon Prom A TBA 3


Finals Cup & Plate Sat 11 September @ Ashcombe A TBA 3